Strona główna>Aktualności>Archiwum>2016-12>Najlepsze badaczki w Polsce ze stypendiami

Najlepsze badaczki w Polsce ze stypendiami

- Badaczki znikają na wyższych szczeblach kariery. Dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn uzyskuje stopień magistra, jednak kobiety habilitują się dwa razy rzadziej niż mężczyźni – powiedziała podczas gali konkursu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki Magdalena Bem-Andrzejewska z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Już po raz szesnasty przyznano stypendia najzdolniejszym badaczkom w kraju. Laureatki zajmą się między innymi innowacyjnymi badaniami nad białkami, poszukiwaniem leków przeciwnowotworowych, a także mechanizmem powstawania chorób genetycznych. Konkurs organizowany jest przez L’Oreal Polska wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polskim Komitetem ds. UNESCO.

W tej edycji przyznano sześć stypendiów – trzy habilitacyjne o wartości 35 tys. zł, dwa doktoranckie w wysokości 30 tys. zł, a także jedno magistranckie. To ostatnie  w wysokości 20 tys. złotych. Wsparcie finansowe ma pomóc w przełamaniu niekorzystnego zjawiska, jakim jest niska reprezentacja kobiet w nauce. – Kobiety-naukowcy znikają na wyższych szczeblach kariery. Dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn uzyskuje stopień magistra. Nieznacznie więcej kobiet uzyskuje stopień doktora. Jednak kobiety habilitują się dwa razy rzadziej niż mężczyźni – zauważyła Magdalena Bem-Andrzejewska z MNiSW.

Przewodnicząca jury prof. Ewa Łojkowska zaznaczyła, że dzięki programowi zwiększa się grono wybitnych kobiet, polskich kobiet naukowców, których wysiłek i wkład w rozwój nauki został wyróżniony i doceniony.

Pełna lista nagrodzonych na stronie: www.nauka.gov.pl.

kategoria: informacje|2 grudnia 2016 r.