Strona główna>Aktualności>Archiwum>2016-12>Popularyzatorzy nauki nagrodzeni po raz dwunasty

Popularyzatorzy nauki nagrodzeni po raz dwunasty

Z pasją i w przystępny sposób przybliżają społeczeństwu nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia naukowe. Teraz zostali laureatami w konkursie Popularyzator Nauki 2016 organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także serwis PAP Nauka w Polsce. Nagrodzeni zostali prof. Bogusław Pawłowski, dr Piotr Sułkowski, prof. Wojciech Dindorf, Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston”, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Zdzisław Cozac.

– Fantastycznych naukowców mamy w Polsce wielu. A wśród nich tymi, którzy są crème de la crème, są popularyzatorzy nauki – ci, którzy oprócz uprawiania nauki potrafią jeszcze opowiadać o niej z pasją. A to jest bardzo trudne – powiedział podczas wręczania wyróżnień Piotr Dardziński, wiceminister w resorcie nauki.

Nagrodę główną – za całokształt działalności związanej z popularyzacją – Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera przyznała prof. Bogusławowi Pawłowskiemu z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jako naukowiec profesor zajmuje się przede wszystkim ewolucją człowieka. Wiedzę upowszechnia od ponad 20 lat, udzielając wywiadów i samemu pisząc artykuły. Ma na koncie ponad 150 dużych tekstów w prasie, dziesiątki wystąpień w radiu i telewizji. W mediach i na festiwalach nauki profesor opowiada o tym, skąd się wzięliśmy - i dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy.

Kapituła wybierała też laureatów w pięciu podstawowych kategoriach: Naukowiec; Animator; Instytucja, Zespół i Media.

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl.

kategoria: konkursy|15 grudnia 2016 r.